Digitalna izložba: Lica raznolikosti - Faces of Diversity

Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu, National Geographic Hrvatska i Fotoklub Zagreb pozivaju Vas na otvorenje digitalne izložbe fotografija "Faces of Diversity". Otvorenje izložbe biti će u ponedjeljak 6. veljače 2012. u 18 sati, u Galeriji Fotokluba Zagreb, Ilica 29/III.

Cilj natječaja i ove izložbe, u kojem su sudjelovali mladi od 14 - 23. godine, je povećati svijest o ljudskim pravima, problemima manjina, različitim tipovima raznolikosti – spolne, vjerske, LGBT, etničke, jezične, dobne i sve druge koje postoje u hrvatskom društvu. Kroz izložbu hrvatski učenici i studenti pokazat će svoju priču o raznolikosti, jednakosti i pluralizmu.

Na natječaj "Lica raznolikosti - Faces of Diversity" pristiglo je 174 fotografije. U završnom izboru ocjenjivački je sud prihvatio za izlaganje 28 fotografija i dodijelio tri nagrade.

3. NAGRADE:

1. Dobna skupina od 14 – 18 godina

Nagrada: Godišnja pretplata na magazin National Geographic Hrvatska, dobitnik Robin Pretković

Obrazloženje žirija: u dokumentarističkom pristupu, hvatanjem slučajnog trenutka u životu dviju različitih osoba fotografija na slojevit i snažan način prikazuje raznolikost u generacijskoj dobi, pristupu životu i životnoj dinamici.

2. Dobna skupina od 19 – 23 godine

Nagrada: Mjesečni tečaj fotografije u Fotoklubu Zagreb, po izboru, dobitnica Dora Bilandžić

Obrazloženje žirija: fotografija na hrabar način pokazuje prihvaćanje raznolikosti u našem društvu te izražava snažnu simboliku starog i novog, prošlosti i budućnosti, duhovnih i materijalnih promjena.

3. Nagrada: Knjiga "Kroz objektiv - National Geographic: najljepše fotografije", dobitnica Margarita Uhoda

Obrazloženje žirija: Margarita je poslala univerzalnu poruku koja izlazi izvan okvira Hrvatske te je dobila specijalnu nagradu National Geographica za promoviranje tolerancije unutar međunarodne raznolikosti.

S. Sita Sonty - Tajnica za Kulturu Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu o projektu i izložbi kaže:

"On behalf of the United States Embassy to Croatia, I am honoured to have had the chance to witness so much talent and passion. In answering the question” What does diversity mean to you?,” Croatia’s up and coming photographers answered in black and white, with the rainbow flag, through the eyes of the Roma community, through the eyes of the disabled community. Being diverse means so much to so many people, and your open democracy continues to inspire me. We received so many entries, and deciding on the photographs which best represent diversity in Croatia was not easy. However, our aim is not to limit the reward, but to celebrate Croatia’s talented and diverse visionaries. We hope you enjoy this exhibit as much as we enjoyed curating it. During February the United States celebrates the spirit of diversity through Black History Month. By asking Croatia’s youth for their vision of what diversity would mean to them – be it on the basis of gender, religion, LGBT, ethnicity, language, or age – we hope you can join them, and us, in the celebration."

S poštovanjem,

Darija Tripalo, odnosi s javnošću Fotokluba Zagreb