Lonjsko Polje - Osekovo & Kostrinje

Park prirode Lonjsko polje kao močvarno područje ubraja se među najugroženijia staništa na svijetu. To je najveće zaštićeno močvarno područje ne samo u Hrvatskoj već u cijelom Dunavskom porječju. Uvršten je u tzv. Ramsarski popis močvara koje su od međunarodnog značaja, osobito kao prebivalište ptica močvarica. Prema kriterijima direktive o pticama Europske unije, to područje pripada važnim područjima za ptice (Important Bird Areas - IBA). Sačinjavaju ga uglavnom tri polja: Lonjsko, Mokro i Poganovo polje.

Voda - vladar nad Lonjskim poljem
Rijeke Sava, Una, Kupa, Lonja i Strug susreću se upravo na području parka prirode. Zbog njihove vrlo složene dinamike, u ovom su području poplave nepredvidive pa se na njih mora računati u svako doba godine. Vodostaj Save nizvodno od Siska može porasti i za 10 m! Ako se u svim spomenutim rijekama najedanput pojave visoke vode, ogromne količine vode se sudaraju i uzrokuju poplave. Područje srednje Posavine može prihvatiti golemu količinu od dvije milijarde kubičnih metara vode. Tako nad Lonjskim poljem voda postaje vladarom kojega je prihvatio čak i čovjek.

Datum: 19.06.2010.

Vrijeme polaska:
07:00 sati HNK,
07:15 sati Billa Rotor

Dolazak u Osekovo, uz usputna stajanja oko 09.30 sati

Doručak u Osekovu 09.30 – 11.00 sati

Odlazak u Lonjsko polje (Kostrinja-napušteno ribarsko selo), slobodno vrijeme za fotografiranje 11.00 – 15.00 sati

Ručak u Osekovu (fishpaprikaš i šaran na procep) 16.00 – 18.00 sati

Povratak: oko 18:00 sati

Dolazak u Zagreb oko 20.30

Cijena: 150 kn
(uključuje prijevoz autobusom, doručak i ručak u Osekovom na bazi 17 ljudi).

Uplate u tajništvu do 15.06.