Otvorenje izložbe fotografija članova Društva fotografa Svit Celje

Vrijeme: 5. do 15. travnja 2011. 19.
Mjesto: Galerija Fotokluba Zagreb, Ilica 29/3 Zagreb

Izložba fotografija članova Društva fotografa Svit iz Celja (Slovenija) pod nazivom: „Čovjek u urbanom okružju“ otvara se u utorak 5. travnja, s početkom u 19 sati u Galeriji Fotokluba Zagreb. Biti će predstavljene 43 fotografije većeg formata od 23 autora, odnosno autorica koje su u većini.

Riječ je o prvoj tematskoj izložba ove najuspješnije slovenske fotografske udruge, koja je izuzetnim stvaralačkim domišljajima i djelovanjem i iznimnim rezultatima svojih članica i članova na natječajnim izložbama u Sloveniji i u svijetu, ostvarilo visoko mjesto na ljestvici uspješnosti sličnih udruga u okviru nacionalne i međunarodne fotografske federacije. Fotografije su nastale tijekom 2010. godine u kojima autori objedinjuju svoja razmišljanja i stavove o urbanom okružju, propitujući istovremeno likovne i tehničke potencijale medija unutar kojeg djeluju. Društvo djeluje tek nepunih šest godina i proglašeno je od strane Foto-saveza Slovenije već na samom početku djelovanja, najuspješnijom udrugom Slovenije, a tu su laskavu titulu do danas osvajali još četiri puta. Isto tako, najuspješniji članovi Društva su u sklopu natjecanja Foto-saveza Slovenije za najuspješnijeg izlagača i natjecanja za najuspješniju fotografiju godine, skoro svake godine su osvajali čelna mjesta na nacionalnoj ljestvici najuspješnijih.

Društvo redovito sudjeluje na Cup natjecanjima klubova u organizaciji Međunarodne federacije fotografskih umjetnosti. I ovdje je Društvo, s jednim izuzetkom, uvijek osvajalo visoka mjesta između preko 150 sudjelujućih udruga: 2006. godine – 29. mjesto, 2007. godine – 15. mjesto, 2008. godine – 17. mjesto, 2009. godine – 79. mjesto i 2010. godine – 14. mjesto.

Sudjelovanje članova Društva na žiriranim međunarodnim izložbama fotografije najvišeg kvalifikacijskog razreda, pod pokroviteljstvom Međunarodne federacije fotografskih umjetnosti - FIAP mnogim je članovima donijelo brojna odličja, medalje i diplome, a petnaest članova postali su vlasnici jedne ili više zlatnih FIAP medalja. Zato se Društvo može pohvaliti da u svojim redovima ima četiri nacionalna majstora fotografije - MF FZS, osam nacionalnih kandidata majstora fotografije - KMF FZS, a dvanaest članova su nositelji zvanja Fotoamatera prve klase - F1 FZS. Međunarodna federacija fotografskih umjetnosti – FIAP – dvojici je članova dodijelila međunarodno fotografsko zvanje EFIAP, a jedanaestorici članova je dodijelila međunarodno fotografsko zvanje AFIAP.

Čestitamo na tako visokim uspjesima i želimo još puno dobrih fotografija, a svi oni koji neće uspjeli doći na otvorenje izložbe i vidjeti impresivne fotografije: Aleša Farčnika, Ane Šišak, Andreja Potrča, Andreje Ravnak, Anže Malovrha, Darje Štravs Tisu, Davida Brusnjaka, Lare Rojc, Mateja Peljhana, Matjaža Čatera, Mitje Pavliča; Mojce Cvirn, Nine Berlič, Nataše Malovrh, Pavela Kumera, Roberta Kruha, Roberta L. Horvata, Sama Šolinca, Sonje Buhvald, Valentina Steblovnika, Vanje Tajnšeka, Velimira Bunjevčevića i Žige Gričnika, mogu ih pogledati do sredine travnja, koliko će fotografije biti izložene u Galeriji Fotokluba Zagreb.

Vinko Šebrek
Počasni predsjednik Fotokluba Zagreb